1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...

3. Pokračování – Instalace VirtualBoxu a nastavení mobilního Internetu (HUAWEI E3131)


 Pravidla používání stránek – http://moodle.epodnikatel.com – videokurzy


 

Nejvíce zajímalo přátele a radioamatéry nastavení mobilního připojení v Linux Mint 17 Cinnamon a instalace VirtualBoxu a proto se dnes na tyto postupy v tutoriálech zaměříme. Přidáme instalaci WinXP jako virtuálního stroje.

K ukázce připojení mobilního Internetu pomocí HUAWEI E3131

Před pořízením HW pro mobilní připojení k Internetu je třeba ověřit, zda je tento HW v Linuxu podporován. Vyhnete se tak problémům při jeho zprovoznění. Již delší dobu používám USB modem HUAWEI E3131 se kterým jsem neměl žádný problém ani v dříve používané distribuci Ubuntu a nezaznamenal jsem ani žádný problém v distribuci Linux Mint při připojování na dovolené v Chorvatsku.

K ukázce instalace VirtualBoxu

Pokud chcete používat USB ve virtuální stroji, potom doporučuji stáhnout VirtualBox a rozšiřující balíček přímo ze stránek tohoto SW https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

*************** z webu VirtualBoxu ******************

VirtualBox binaries

By downloading, you agree to the terms and conditions of the respective license.

  • VirtualBox platform packages. The binaries are released under the terms of the GPL version 2.

*************** z webu VirtualBoxu ******************

VirtualBox 4.3.16 for Linux                                                   <<<<<<< odkaz na 14.04 („Trusty Tahr“)

Note: The package architecture has to match the Linux kernel architecture, that is, if you are running a 64-bit kernel, install the appropriate AMD64 package (it does not matter if you have an Intel or an AMD CPU). Mixed installations (e.g. Debian/Lenny ships an AMD64 kernel with 32-bit packages) are not supported. To install VirtualBox anyway you need to setup a 64-bit chroot environment.

Please choose the appropriate package for your Linux distribution:

  • Ubuntu 13.04 („Raring Ringtail“) / 13.10 („Saucy Salamander“) / 14.04 („Trusty Tahr“)  i386 |  AMD64                         << TENTO – protože Linux Mint vychází z verze UBUNTU 14.04 – POUŽIL JSEM 32-bit tedy verzi  i386 (záleží na vašem HW)

Pamatujte, že verze VirtualBoxu (4.3.16) musí mít stejné číslo jako verze Extension Pack (4.3.16). Důležitá zásada! Nezapomeňte, že mezi další podmínky fungování USB patří nainstalování service pack (SP) a přidání uživatele Linux do skupiny.

K ukázce přidání uživatele Linux do skupiny

Rychlé a jednoduché je použití příkazového řádku. Následující příkaz nakopírujete (nebo přepíšete) dle video návodu do příkazového řádku (tu část která je tučně), dejte „Enter“, nutno zadat heslo (heslo admina = prvního uživatele v Linux Mint), které se nezobrazuje, „Enter“ a je hotovo. V příkazu jen nahraďte (přepište) řetězec uživatele ok1sly názvem uživatele, kterého používáte ve vaší instalaci Linuxu (viz. poznámka).

ok1sly@asus ~ $ sudo gpasswd -a ok1sly vboxusers

Poznámka:

user@stroj ~$     oprávnění(root)     příkaz     –parametr     uživatel     skupina

 

Ukázka instalace WinXP jako virtuálního operačního systému

V případě, že jste doposud nikdy neinstalovali Windows XP ani jako hlavní operační systém, tak jsem přidal ukázku instalace WinXP ve VirtualBoxu jako virtuálního stroje.


Zde jsou tutoriály:

Videonávody najdete – zde. Vstup je povolen pro účet Host, který umožňuje vstup pro všechny (i neregistrované) návštěvníky.

  • Připojení mobilního Internetu pomocí HUAWEI E3131
  • Instalace VirtualBoxu
  • Přidání uživatele do skupiny
  • Instalace WinXP jako virtuálního operačního systému

 

Prohlížeč Google Chrome Vás bude sice varovat, že máte jít zpět na bezpečnější stránku, ale můžete bez obav pokračovat (na Rozšířená nastavení, přijmout výjimku apod.). Cena za pořízení vlastního certifikátu, který by odstranil uvedenou hlášku, byla příliš vysoká (srovnatelná s cenou za provoz stávajících webových stránek na celý rok). Proto se tímto omlouvám za toto nedopatření …

Předcházející díly seriálu:

Videokurz Linux Mint 17 Cinnamon pro začátečníky

Videokurzy Linuxu tentokrát pro přátele radioamatéry

Pokud máte dotazy (připomínky), nebo zájem o další videokurz (tutoriál), využijte prosím možnosti komentáře, dole pod článkem. Podle časových možností se pokusím vyhovět. Je možno se vrátit také k činnostem, které budou dělat problém, nebo se Vám zdají málo podrobně předvedeny, nebo dokonce zmíněny příliš okrajově. Pokud chcete raději využít e-mail tak je to můj volací znak před @ na seznamu.cz.

73 OK1SLY