1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...

5. Pokračování videokurzu Linux Mint 17 Cinnamon – TISKÁRNY


Pravidla používání stránek – http://moodle.epodnikatel.com – videokurzy


Dnes si ukážeme instalaci síťové tiskárny v Linuxu (wifi) a místní tiskárny připojené pomocí USB. Pokud zatím tiskárnu nemáte, nebo uvažujete pořídit tiskárnu novou, vyhledejte si kromě technických parametrů i recenzi z pohledu operačního systému Linux. I když by snad v dnešní době neměl být problém s ovladači na většinu HW, je dobré si před nákupem zařízení zjistit potřebné informace.

Rád bych upozornil na HPLIP (HP L inux I maging a P rinting) projekt, který zahájil Hewlett-Packard pro zvýšení schopnosti OS Linux komunikovat se systémy inkoustových a laserových tiskáren HP s celoplošným potiskem, skenováním, faxováním a další podporou. V roce 2013 bylo údajně podporováno celkem 2080 modelů tiskáren HP. Mnohé z nich jsou zdarma a open-source (FOSS) pod licencí MIT, BSD a GPL licencí, ale jiné (včetně všech multifunkčních zařízení na maloobchodním trhu) budou vyžadovat proprietární binární balíčky. Záměrem projektu HPLIP je podpora práce v kombinaci s CUPS (Common UNIX Printing System) a SANE k provádění tisku, skenování, apod.


Zde jsou tutoriály:

Videokurzu Linux Mint 17 Cinnamon – instalace síťové tiskárny v Linuxu (wifi) a místní tiskárny připojené pomocí USB – najdete zde.

  • Postup připojení USB tiskárny a změna výchozí tiskárny.
  • Instalace HPLIP Toolbox
  • Postup připojení a nastavení síťové tiskárny

 

Zažil jsem na pracovišti problém s připojením tiskárny k OS Windows 7. Tehdy administrátor vyřešil problém instalací ovladačů jiného blízkého modelu. Také u Linuxu je tento postup doporučován, ale je dobré, se těmto experimentům pokud možno vyhnout.

Některé recenze a návody na Internetu:

Diskuzní fóra Liberix, o.p.s. – Téma: Přechod na Linux – tiskárny

Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu

CUPS (Česky) – ArchWiki – Arch Linux – open source program, který slouží ke správě tisku.

 

Předcházející díly seriálu:

1. Videokurz Linux Mint 17 Cinnamon pro začátečníky

2. Videokurzy Linuxu tentokrát pro přátele radioamatéry a pokročilé

3. Pokračování – Instalace VirtualBoxu a nastavení mobilního Internetu (HUAWEI E3131)

4. pokračování videokurzu Linux Mint – instalace aktualizací a kurzy bezpečného používání Internetu

Prohlížeč Google Chrome Vás bude sice varovat, že máte jít zpět na bezpečnější stránku, ale můžete bez obav pokračovat (na Rozšířená nastavení). Cena za pořízení vlastního certifikátu, který by odstranil uvedenou hlášku, byla příliš vysoká (srovnatelná s cenou za provoz stávajících webových stránek).

Pokud máte dotazy (připomínky), nebo zájem o další videokurz (tutoriál), využijte prosím možnosti komentáře, dole pod článkem. Podle časových možností se pokusím vyhovět. Je možno se vrátit také k činnostem, které budou dělat problém, nebo se Vám zdají málo podrobně předvedeny, nebo dokonce zmíněny příliš okrajově. Pokud chcete raději využít e-mail tak je to můj volací znak před @ na seznamu.cz.

73 OK1SLY