1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

Kurz Linuxu – Instalace operačního systému

V roce 2014 jsem pomohl nainstalovat několika lidem Linux Mint 17 Cinnamon a po přibližně půl roce používání lze tlumočit maximální spokojenost. Všichni noví uživatelé operačního systému Linux jsou spokojeni a kladně hodnotí zejména to, že ihned po instalaci obsahuje distribuce veškeré potřebné softwarové vybavení, které je pro běžnou práci potřeba.

Klady z hodnocení nových uživatelů:

 1. Jednoduchost instalace, u které byl majitel počítače přítomen, nebo ji i sám prováděl tak, aby si příště dokázal poradit s instalací sám.
 2. Ovládání Linux Mint je velice podobné jako u Windows XP, jen je jiný postup instalace programů.
 3. Rychlost počítače – ve všech případech se jednalo o počítače staré 6 – 8 let, minimální operační paměť 1 GB a maximální operační paměť 2 GB, procesor jedno jádro 1,5 – 2,5 GHz.
 4. Nejstarší počítač Acer Travel Mate 2410 z roku 2004, kde byla postupně navýšena RAM v roce 2009 na 1 GB a v roce 2014 na 2 GB.
 5. Všichni chtěli doinstalovat pouze Skype.

Zápory:

 1. V jednom případě musela být do počítače (stáří PC asi 8 let, paměť 1,5 GB) zakoupena grafická karta od NVIDIA MSI N210-MD1GD3H/LP  (původní integrovaná nebyla podporována a také z důvodu podpory videa Full HD), cena cca 700 Kč.

Protože se stále množí dotazy na zkušenosti a na možnost instalace Linuxu na starší počítač jako náhrady za legendární Windows XP, tak jsem se rozhodl oprášit tento krátký, ale o to názornější kurz instalace, ovládání a nastavení Linux Mint 17 Cinnamon. Z kurzu budou vyřazeny video ukázky v prostředí Ubuntu Unity pro jejich malou kvalitu a nemožnost jejich náhrady, protože Ubuntu nemám v současné době na žádném PC instalováno. Pro přehrání kurzu v běžných Internetových prohlížečích je třeba mít nainstalovaný Flash Player.

Adobe Flash Player – Downloads

Při prvním použití flesh animací v kurzu je nutno přijmout bezpečnostní výjimku, protože je na serveru sdílený certifikát a použít tlačítko vstup pro hosta na e-lerningového systému kurzů Moodle.

První ukázkovou kompetencí, která je potřebná i pro úspěšné zvládnutí instalace Linux Mint 17 Cinnamon, je NASTAVENÍ WIFI. K instalaci si stáhněte a vypalte na DVD iso obraz Linux Mint 17 Cinnamon např. z webových stránek http://www.linux-mint-czech.cz/. A můžeme se pustit do práce:

Kurz obsahuje flashové animace, které se v důležitém okamžiku zastavují a pro pokračování je nutno kliknout na zelenou šipku, která je umístěna u ovládacího prvku nebo kolonky pro vyplnění důležitého údaje. Kurz Vás proto provádí celou činností tak, jako když ji provádíte sami.

Obrázek z kurzu - instalace Linuxu.

Obrázek z kurzu – instalace Linuxu.

 • Vložte DVD iso obraz Linux Mint 17 Cinnamon do mechaniky.
 • Restartujte, nebo zapněte počítač.
 • Dojde ke spuštění operačního systému Linux tzv. „live“ bez instalace, zatím jen v operační paměti vašeho PC.
 • Následující video návody je třeba prohlížet pomocí prohlížeče Google Chrome. Do jiných prohlížečů by bylo nutno doinstalovat Adobe Flash Player.
 • Pokud se spustí Váš původní operační systém, který je nainstalován na PC je třeba změnit pořadí bootování. Bootování (booting) je proces zavedení jádra operačního systému při zapnutí nebo restartování počítače. Pokud potřebujete, vyhledejte pomoc pro nastavení SETAPu raději u odborníka.
 •  NASTAVENÍ WIFI v Linux Mint 17 Cinnamon.
 • Kurz - instalace  INSTALACE operačního systému Linux Mint krok za krokem.

Nebo na YouTube:

Takto rychlá je instalace Linux Mint 17 Cinnamon a proto se nemusíte obávat experimentovat, protože během chvilky můžete mít celý systém přeinstalován. Tak se nebojte i brutálně experimentovat! Moje dcera používá Linux od 2 let. Nejdříve jen pohybovala myší a tí odkrývala obrázky, za týden jsem jí ukázal, jak se kliká levým tlačítkem, a co to udělá. Nechal jsem jí, ať objevuje svět IT sama. Vždyť přeinstalace Linuxu je tak snadná a rychlá (jen jeden restart :-). Hádejte, kolikrát jsme do dneška museli přeinstalovávat PC? Ani jednou z důvodu závady, jen ve 4 letech přešla na Mint. Pro učení základních činností s myší je v Linuxu celá řada programů:

GCompris – výukový software pro děti – Linux E X P R E S

Apr 5, 2007 – Jak uvádějí tvůrci tohoto projektu: „GCompris je vzdělávací software, který nabízí různé aktivity pro děti od 2 do 10 let.“
Dnes v 7 letech už nepoužívá svůj oblíbený www.detsky-web.cz, na kterém si od 3 let pouštěla sama pohádky, ale trénuje s tučňákem sčítání a odčítání do 20-ti a celou třídu porazila v rychlosti počítání. Program umí přezkušovat také z malé násobilky, ale to budeme potřebovat až příští rok. A hlavně se mě neptejte, jestli je těch 80 programů pro děti ZDARMA!

Doporučuji tyto hry a „výukové kurzy“:

 • TuxMath (kurz – akademie vesmírné matematiky) – začíná to psaním číslic, pokračuje sčítáním postupně do 3, 5, 10, 15, 20, to samé dočítání, potom sčítání a odčítání dvojciferných čísel, násobilka malá a velká do 15-ti, dělení to samé, vynechaná čísla, záporná čísla a to vše zábavnou formou.
 • Vzdělávací sada GCompris (POPIS dle odkazu Linux EXPRES)

Oblíbené hry:

 • Šachy, Dreamches, PyChess
 • Super Tux Kart – závody v autech, ale hrozná sranda (doporučuji povolit všechny zákeřnosti – banánové slupky, žvíkačky atd.). Hra snad funguje i ve Windows?
 • Frozen-Buble (pro nejmladší)

Takže ten 10 let starý Acer Travel Mate 2410 z roku 2004 je už 5 let mé dcery a na 2 GB byl rozšířen z důvodu možnosti bojovat snad asi 20-ti závodníky v Super Tux Kart. Možná by vás zajímalo, kolik nás je?

Zde najdete čísla za poslední rok. Jedná se o počet reálných přístupů na tisíce českých serverů! Je nás hodně, tak se nebojte.

Hodně zdaru s kurzem a 73 přeje, OK1SLY.